Kolejny sukces zespołu Białystok PLUS !
Dr n. med. Natalia Zieleniewska z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych, badaczka zaangażowana w realizację projektu Białystok PLUS, zdobyła I miejsce w prestiżowym konkursie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na najlepszą publikację z dziedziny diabetologii i chorób metabolicznych w 2025 roku.
Nagrodzona została praca:
„Preclinical atherosclerosis and prediabetes: a cross-sectional metabolic assessment in apparently healthy population” (opublikowana w lipcu 2025 roku w czasopiśmie Cardiovascular Diabetology), przygotowana we współpracy z zespołem badaczy z UMB, m.in. dr. Jacka Jamiołkowskiego oraz prof. Karola Kamińskiego. Badanie powstało w oparciu o dane z kohorty Białystok PLUS.
Publikacja analizuje wczesne zmiany metaboliczne łączące stan przedcukrzycowy ze skrycie rozwijającą się miażdżycą. Głównym wnioskiem płynącym z pracy jest to, że stan przedcukrzycowy wykazuje znacznie silniejszy i szerszy wpływ na metabolizm organizmu niż sama miażdżyca przedkliniczna, a oba schorzenia posiadają wspólne punkty zwrotne na poziomie komórkowym.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!